ساعات درسي دبيرستان

 

سلامـــــــــــــت (1)

مهندسي انساني علمي است كه طراحي ابزار و وسايل مورد نياز براي كار و زندگي انسان را مطالعه مي‌كند. هدف اصلي در طراحي مهندسي انساني صندلي، حفظ انحناي مناسب ستون فقران با حداقل كشش و انقباض‌هاي عضلاني است. نكات ذيل به برخي از نتايج تحقيقات ارگونومي اشاره دارد كه در نشستن بايد مورد توجه قرار گيرد:

۱- ميز بايد دست كم نصف قد شخص ارتفاع داشته باشد. (۸۰- ۹۰  سانتي متر براي بزرگسالان)

۲- صندلي بايد دست كم يك سوم قد شخص ارتفاع داشته باشد. (۵۰-۶۰ سانتي متر براي بزرگسالان)

۳-پشتي با سطح نشيمنگاه  صندلي، زاويه‌ي حدود ۱۱۰ درجه بسازد و نشيمنگاه مطابق با ابعاد بدني فرد وسيع و عميق باشد.

۴- پشتي صندلي بر اساس  شكل طبيعي ستون فقرات قوس داشته باشد و به اندازه كافي بلند باشد تا از ستون فقرات در هنگام تيكه دادن حمايت كند.

۵- در زير پاها يك سطح شيب‌دار به طرف پايين گذاشته شود تا وزن ساق‌ها و ران را تحمل كند. چون به طور عمود بر روي كف پا وارد نشده و نيز از فشار بر روي بافت‌هاي نرم زير ران كاسته مي‌شود.

۶- به هنگام مطالعه، سطح صورت با سطح ميز منطبق و مماس نباشد، بلكه با يك زاويه به سطح ميز نگريسته شود. ميز بايد با شيب ۱۰ – ۱۵ درجه به طرف پايين داشته باشد تا از افتادن سر  به پايين جلوگيري كند و  خستگي‌ گردن را كاهش دهد.

۷- بهترين  زواياي مفاصل به هنگام نشستن براي فردي با قد حدود ۱۸۰ سانتيمتر عبارت است از: زاويه استخوان ران با تنه ۶۰ درجه و ران‌ها ۳۰ درجه از خط مياني دور باشند. رعايت زواياي فوق موجب مي‌شود كه كمر فقط ۱۰ درجه به جلو خم شود.

 

  

 

محمد بن موسي خوارزمي  

      رياضيدان، ستاره‌شناس، فيلسوف، جغرافيدان و مورخ شهير ايراني در دوره عباسيان است. وي در حدود سال ۷۸۰ ميلادي (قبل از ۱۸۵ قمري)[در خوارزم (ازبكستان كنوني) زاده شد. ابن نديم و قفطي اصالت او را از خوارزم مي دانند. لقب وي معمولاً اشاره به شهر خوارزم دارد كه همان خيوه كنوني واقع در جنوب درياچه آرال مركزي و بخشي از جمهوري ازبكستان است.[ شهرت علمي وي مربوط به كارهايي است كه در رياضيات، به‌ويژه در رشته جبر، انجام داده به طوري كه هيچيك از رياضيدانان سده‌هاي ميانه مانند وي در فكر رياضي تأثير نداشته‌اند و وي را «پدر جبر» ناميده‌اند جرج سارتن، مورخ مشهور علم، در طبقه‌بندي سده‌اي كتاب خود مقدمه‌اي بر تاريخ علم سده نهم هجري قمري را   «عصر خوارزمي» مي‌نامد.

خوارزمي رياضي‌دان بنام قرون وسطي است كه حاصل تحقيقات و تأليفات او هنوز مورد استفاده مي‌باشد و كتاب جبر و مقابله او را بسياري از مترجمان مشهور قرون وسطي ترجمه كرده‌اند. بيشترين چيره‌دستي وي در حل معادله‌هاي خطي و درجه دوم بوده‌است. كتاب Algoritmi de numero Indorum كه ترجمه كتاب جمع و تفريق با عددهاي هندي او به لاتين است باعث شد تا دستگاه عددي در اروپا از عددنويسي رومي به عددنويسي هندي-عربي تغيير يابد؛ چيزي كه هنوز نيز در اروپا و ديگر نقاط جهان فراگير است واژه جبر را اروپائيان بطور كلي از كتاب خوارزمي و اصطلاح امروزي الگوريتم (Algorithmus) از نام خوارزمي گرفته شده است. به هنگام خلافت مامون، وي عضو دارالحكمه كه مجمعي از دانشمندان در بغداد به سرپرستي مامون بود، گرديد. خوارزمي كارهاي ديوفانت را در رشته جبر دنبال كرد و به بسط آن پرداخت.

 

 

 

 

 

 

آدرس : نارمك- ميدان شقايق-خيابان كياشمشكي- دبیرستان خوارزمی
تلفن : 77911740-77902924-09019700560
خط پيامک : 09019700560
رايانامه : eschool@kharazmi8.ir