امام حسين (ع) فرموده اند:

 اك و ما تعتذر منه ، فإن المؤمن لا يسيء و لا يعتذر، و المنافق كل يوم يسيء و يعتذر

حذر كن از مواردي كه بايد عذرخواهي كني ، زيرا مؤمن نه كار زشتي انجام مي دهد و نه به عذرخواهي مي پردازد، اما منافق همه روزه بدي مي كند، و به عذرخواهي مي پردازد.

( بحار الانوار، ج 75، ص120 )

دكتر علي شريعتي:

 اين كه حسين (ع) فرياد مي‌زند:آيا كسي هست كه مرا ياري كند و انتقام كشد؟» «هل من ناصر ينصرني؟» مگر نمي داند كه كسي نيست كه او را ياري كند و انتقام گيرد؟ اين سؤال، ‌سؤال از تاريخ فرداي بشري است و اين پرسش از آينده است و از همه ماست. 

 

چارلز ديكنز (نويسنده معروف انگليسي):

اگر منظور حسين جنگ در راه خواسته هاي دنيايي بود، من نميفهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟! پس عقل چنين حكم مي نمايد كه او فقط به خاطر اسلام، فداكاري خويش را انجام داد.

 

 

توماس كارلايل (فيلسوف و مورخ انگليسي):

بهترين درسي كه از تراژدي كربلا ميگيريم، اين است كه حسين و يارانش ايمان استوار به خدا داشتند. آنها با عمل خود روشن كردند كه برتريِ عددي در جايي كه حق با باطل روبرو ميشود اهميت ندارد و پيروزي حسين با وجود اقليتي كه داشت، باعث شگفتي من است!

 

 

 ساعات درسي دبيرستان

  

 

محمد بن موسي خوارزمي  

      رياضيدان، ستاره‌شناس، فيلسوف، جغرافيدان و مورخ شهير ايراني در دوره عباسيان است. وي در حدود سال ۷۸۰ ميلادي (قبل از ۱۸۵ قمري)[در خوارزم (ازبكستان كنوني) زاده شد. ابن نديم و قفطي اصالت او را از خوارزم مي دانند. لقب وي معمولاً اشاره به شهر خوارزم دارد كه همان خيوه كنوني واقع در جنوب درياچه آرال مركزي و بخشي از جمهوري ازبكستان است.[ شهرت علمي وي مربوط به كارهايي است كه در رياضيات، به‌ويژه در رشته جبر، انجام داده به طوري كه هيچيك از رياضيدانان سده‌هاي ميانه مانند وي در فكر رياضي تأثير نداشته‌اند و وي را «پدر جبر» ناميده‌اند جرج سارتن، مورخ مشهور علم، در طبقه‌بندي سده‌اي كتاب خود مقدمه‌اي بر تاريخ علم سده نهم هجري قمري را   «عصر خوارزمي» مي‌نامد.

خوارزمي رياضي‌دان بنام قرون وسطي است كه حاصل تحقيقات و تأليفات او هنوز مورد استفاده مي‌باشد و كتاب جبر و مقابله او را بسياري از مترجمان مشهور قرون وسطي ترجمه كرده‌اند. بيشترين چيره‌دستي وي در حل معادله‌هاي خطي و درجه دوم بوده‌است. كتاب Algoritmi de numero Indorum كه ترجمه كتاب جمع و تفريق با عددهاي هندي او به لاتين است باعث شد تا دستگاه عددي در اروپا از عددنويسي رومي به عددنويسي هندي-عربي تغيير يابد؛ چيزي كه هنوز نيز در اروپا و ديگر نقاط جهان فراگير است واژه جبر را اروپائيان بطور كلي از كتاب خوارزمي و اصطلاح امروزي الگوريتم (Algorithmus) از نام خوارزمي گرفته شده است. به هنگام خلافت مامون، وي عضو دارالحكمه كه مجمعي از دانشمندان در بغداد به سرپرستي مامون بود، گرديد. خوارزمي كارهاي ديوفانت را در رشته جبر دنبال كرد و به بسط آن پرداخت.

 

دانش آموزاني كه تمايل به همكاري در سايت دبيرستان رادارند لطفا به آقاي شاهسوند مراجعه نمايند

با سپاس كارگروه سايبري دبيرستان خوارزمي

 

 

 

 

آدرس : نارمك- ميدان شقايق-خيابان كياشمشكي- دبیرستان خوارزمی
تلفن : 77911740-77902924-09019700560
آدرس رايانامه : eschool kharazmi8 ir
شماره اختصاصی پيامک : 09019700560