*** براي دسترسي سريع به موضوعات روي يك موضوع زير كليك فرماييد ***

 

تصا وير

اطلاعيه ها

اخبار دبيرستان

مطالب سايت

نكاتي براي موفقيت در امتحانات

آدرس ما

 حديث و تفكر


آخرين آپديت :مطالب سايت > بخش ورزشي (روزه تاثير منفي در فعاليت ورزشي ندارد)

 


تصاوير

فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94
فروردین 94

 


اطلاعيه ها

 

اخبار دبيرستان

 • تحویل کارنامه ها در 1394/4/1

 • مطالب سايت

    سلام،

  برای مطالعه مطالب روی عناوین کلیک کنید.مثلا روی عنوان علمی و یا ...

   15 کارکرد جادویی و باورنکردنی خمیردندان که نمی دانید!

  1- پاک سازی شیر آلات
  2- پاک سازی سینک
  3- ایجاد گرم کن بر روی شیشه
  4- شفاف سازی نقره جات
  5- پاک سازی کف اتو
  6- شستن دست ها
  7- پاک سازی خط و خش DVD
  8- پاک سازی درب های شیشه ای حمام!
  9- پر کردن سوراخ های ریز
  10- براق شدن کفش
  11- پاک کردن چراغ های خودرو
  12- پاک سازی لکه ها
  13- درخشش طلا و الماس
  14- تمیز کردن سینک ظرف شویی
  15- تمیز کردن صفحه نمایش اسمارت فون!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  سلامـــــــــــــت (1)

  مهندسي انساني علمي است كه طراحي ابزار و وسايل مورد نياز براي كار و زندگي انسان را مطالعه مي‌كند. هدف اصلي در طراحي مهندسي انساني صندلي، حفظ انحناي مناسب ستون فقران با حداقل كشش و انقباض‌هاي عضلاني است. نكات ذيل به برخي از نتايج تحقيقات ارگونومي اشاره دارد كه در نشستن بايد مورد توجه قرار گيرد:

  ۱- ميز بايد دست كم نصف قد شخص ارتفاع داشته باشد. (۸۰- ۹۰  سانتي متر براي بزرگسالان)

  ۲- صندلي بايد دست كم يك سوم قد شخص ارتفاع داشته باشد. (۵۰-۶۰ سانتي متر براي بزرگسالان)

  ۳-پشتي با سطح نشيمنگاه  صندلي، زاويه‌ي حدود ۱۱۰ درجه بسازد و نشيمنگاه مطابق با ابعاد بدني فرد وسيع و عميق باشد.

  ۴- پشتي صندلي بر اساس  شكل طبيعي ستون فقرات قوس داشته باشد و به اندازه كافي بلند باشد تا از ستون فقرات در هنگام تيكه دادن حمايت كند.

  ۵- در زير پاها يك سطح شيب‌دار به طرف پايين گذاشته شود تا وزن ساق‌ها و ران را تحمل كند. چون به طور عمود بر روي كف پا وارد نشده و نيز از فشار بر روي بافت‌هاي نرم زير ران كاسته مي‌شود.

  ۶- به هنگام مطالعه، سطح صورت با سطح ميز منطبق و مماس نباشد، بلكه با يك زاويه به سطح ميز نگريسته شود. ميز بايد با شيب ۱۰ – ۱۵ درجه به طرف پايين داشته باشد تا از افتادن سر  به پايين جلوگيري كند و  خستگي‌ گردن را كاهش دهد.

  ۷- بهترين  زواياي مفاصل به هنگام نشستن براي فردي با قد حدود ۱۸۰ سانتيمتر عبارت است از: زاويه استخوان ران با تنه ۶۰ درجه و ران‌ها ۳۰ درجه از خط مياني دور باشند. رعايت زواياي فوق موجب مي‌شود كه كمر فقط ۱۰ درجه به جلو خم شود.

   

  صحبت از گرمای تابستان شد که به ماه رمضان رسید،ازم پرسید:
  امسال روزه میگیری؟ گفتم اگر خدا بخواهد حتما میگیرم.
  گفت:منم میگیرم،ولی کدوم پزشک این همه سختی را برای بدن تایید میکنه؟
  گفتم:همونی که وقتی همه پزشکا جوابت کردن،برات معجزه میکنه!

   

  مبعث رسول اكرم (ص) مبارك باد

  عيد مبعث

   

   

   

   

  ميلاد باسعادت امام محمد باقر(ع) بر تمام دوست داران ايشان مبارك باد

   

   

  نام و القاب حضرت فاطمه (س)

  نام مبارك آن حضرت،فاطمه است و براي ايشان القاب و صفات متعددي همچون زهرا,صديقه,طاهره,مباركه,بتول,راضيه,مرضيه نيزذكرشده است.

  فاطمه،درلغت به معني بريده شده و جداشده مي باشد دوعلت اين نامگذاري برطبق احاديث نبوي آن است كه:

  پيروان حضرت فاطمه(س)به سبب آواز آتش دوزخ بريده و جداشده و بر كنارند.

  كنيه هاي فاطمه (س)نيز عبارت اند از:امّ الحسن,امّ الحسين,امّ ابيها و ...

   

   

   

   

   

   

   

   

  محمد بن موسي خوارزمي  

        رياضيدان، ستاره‌شناس، فيلسوف، جغرافيدان و مورخ شهير ايراني در دوره عباسيان است. وي در حدود سال ۷۸۰ ميلادي (قبل از ۱۸۵ قمري)[در خوارزم (ازبكستان كنوني) زاده شد. ابن نديم و قفطي اصالت او را از خوارزم مي دانند. لقب وي معمولاً اشاره به شهر خوارزم دارد كه همان خيوه كنوني واقع در جنوب درياچه آرال مركزي و بخشي از جمهوري ازبكستان است.[ شهرت علمي وي مربوط به كارهايي است كه در رياضيات، به‌ويژه در رشته جبر، انجام داده به طوري كه هيچيك از رياضيدانان سده‌هاي ميانه مانند وي در فكر رياضي تأثير نداشته‌اند و وي را «پدر جبر» ناميده‌اند جرج سارتن، مورخ مشهور علم، در طبقه‌بندي سده‌اي كتاب خود مقدمه‌اي بر تاريخ علم سده نهم هجري قمري را   «عصر خوارزمي» مي‌نامد.

  خوارزمي رياضي‌دان بنام قرون وسطي است كه حاصل تحقيقات و تأليفات او هنوز مورد استفاده مي‌باشد و كتاب جبر و مقابله او را بسياري از مترجمان مشهور قرون وسطي ترجمه كرده‌اند. بيشترين چيره‌دستي وي در حل معادله‌هاي خطي و درجه دوم بوده‌است. كتاب Algoritmi de numero Indorum كه ترجمه كتاب جمع و تفريق با عددهاي هندي او به لاتين است باعث شد تا دستگاه عددي در اروپا از عددنويسي رومي به عددنويسي هندي-عربي تغيير يابد؛ چيزي كه هنوز نيز در اروپا و ديگر نقاط جهان فراگير است واژه جبر را اروپائيان بطور كلي از كتاب خوارزمي و اصطلاح امروزي الگوريتم (Algorithmus) از نام خوارزمي گرفته شده است. به هنگام خلافت مامون، وي عضو دارالحكمه كه مجمعي از دانشمندان در بغداد به سرپرستي مامون بود، گرديد. خوارزمي كارهاي ديوفانت را در رشته جبر دنبال كرد و به بسط آن پرداخت.

  روزه تاثير منفي در فعاليت ورزشي ندارد
  عضو فدراسيون پزشكي جمهوري اسلامي ايران گفت: روزه در صورت توجه به مسايل تغذيه‌اي تاثير منفي در فعاليت‌هاي ورزشي حرفه‌اي و مبتدي افراد نمي‌گذارد. دكتر "فريال فانيان"روز يكشنبه در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: بهترين زمانبراي ورزش بعد از سحر و افطار است چون بدن نيازهاي تغذيه‌اي خود را رفع كرده ومي‌تواند آماده فعاليت‌هاي حرفه‌اي و عادي باشد. وي به ورزشكاراني كه در طول روز بايد ورزش و تمرين كنند، توصيه كرد: هنگام سحر وافطار از غذاهاي انرژي زا سبك و مقوي مانند شير، خرما، عسل، سبزي، چاي و آبميوه‌هايي چون پرتغال، ليمو و هويج بيش از  گذشته استفاده كنند. وي با اشاره به ‌اينكه كاهش قند خون در شرايط روزه‌داري به ويژه در نيمه دوم روز،بروز مي‌كند، افزود: رعايت موارد فوق از سوي ورزشكاران حرفه‌اي و عادي ضروري است. وي بااشاره به‌اينكه كم‌آبي، كاهش حجم‌خون و مايعات از جمله اثرات روزه‌داري بربدن ورزشكار و يا ديگر افراد است، گفت: براي جلوگيري از مشكلات كم‌آبي، بي‌حالي وسستي بدن، اختلال در تنظيم درجه حرارت بدن، جلوگيري از غليظ شدن خون و كاهش اكسيژنرساني مغز و عضلات در فاصله افطار تا سحر، آب و مايعات مصرف شود. عضو فدراسيون پزشكي جمهوري اسلامي افزود: در صورتي كه فرد روزه‌دار قصد فعاليتورزشي دارد، براي جلوگيري از كاهش فشار خون، سرگيجه، سردرد و تهوع كه درشرايطبي‌غذايي پس از تمرين حادث مي‌شود، بايد يكي دوساعت قبل از افطار فعاليت با شدت سبكو متوسط انجام دهد. وي گفت: فعاليت بعد از افطاري مي‌تواند از شدت، قدرت، سرعت و مدت بيشتريبرخوردار باشد، بنابراين ورزشكار بايد بعد از افطار ودر حين فعاليت از آب و پس ازفعاليت از نوشيدني‌هايي مثل شربت و آب ميوه و پس از تمرين از غذاي مختصر پروتئيني وكربوهيدراتي استفاده كند.
  منبع:fa.pasteur.ac.ir

   

   

   

   


  نكاتي براي موفقيت در امتحانات

  نکات امتحانی

  سلام

  در این قسمت نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات قرار گرفته است.

  ولی قبل از هرچیز توکل به خدا و داشتن اعتماد به نفس کار رو آسان تر میکند.

  شما با کلیک روی عناوین زیر میتوانید مطالب هر قسمت رو مطالعه فرمایید.

  نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی

  نزدیک شدن زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، موج استرس در بین دانش آموزان و دانشجویان مشاهده میشود. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است و خواب و خوراک راحت را از آنها میگیرد. در این مطلب قصد داریم نکات طلایی و مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی را که میتواند امتحانات پایان ترم دانش آموزی یا امتحانات دانشجویی باشد با شما در میان بگذاریم تا در مدت زمان امتحانات با رعایت این نکات نتیجه بهتری در امتحان کسب کنید.

  1.برای مدیریت زمان وقت بگذارید

  برای اینکه در امتحانات موفق شوید باید خوب مطالعه کنید، ولی نه اینکه بدون مدیریت کردن زمان به سمت کتابها شیرجه! بروید و شروع به خواندن کنید. باید برای مطالعه کردن طرح و نقشه داشته باشید، جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید، برای رسیدن به این اهداف چقدر مطالعه و با چه کیفیتی نیاز است؟ مسلما اهداف هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، یک نفر برای شاگرد اول شدن درس میخواند و دیگری برای رهایی از تجدیدی! پس مشخص کردن هدف اولین و مهمترین گام برای مدیریت کردن زمان است

   

  2.اهداف واقع بینانه داشته باشید

  در بخش ۱ گفتیم که مهمترین گام تعیین هدف است، ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید. اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید و یا دیر اقدام کرده اید باید محدودیت ها را در نظر بگیرید و وقت کافی برای خودتان با کم کردن تفریحات اضافه، مثل تماشای تلویزیون و یا بازیهای کامپیوتری، ایجاد کنید. همه چیز را برای شب امتحان نگذارید، شب امتحان برای مرور دانسته های گذشته است نه برای یادگیری مطلب جدید

  3. به ذهن و جسم خود فرصت استراحت کافی بدهید

  مطالعات جدید ثابت کرده اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی و زمان استراحت کوتاه بین زمانهای مطالعه باشد، پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید. سعی کنید حداکثر مدت پیوستگی زمان مطالعه یک ساعت باشد و بعد از هر یک ساعت ۱۰ دقیقه استراحت کنید. این استراحت کردن به این معنی نیست که مثلا تلویزیون تماشا کنید یا اینکه بیرون بروید! در این مدت ۱۰ دقیقه باید چشم ها را ببندید و به چیزی که در مدت یک ساعت خواندید فکر کنید، برای خودتان تصویر ذهنی از مطلب ایجاد کنید و سرتیترها را به خاطر بسپارید و سپس به جزئیات فکر کنید

  4.از کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنید

  مکان مطالعه را تعیین کنید. ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد ولی باور کنید که یک کلید مهم در موفقیت شما است. اینکه در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید. جو کتابخانه جو خوب و مناسبی است، باعث میشود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید

  5.اطراف خود خوراکی قرار ندهید

  اشتباهی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز مرتکب میشوند این است که در کنار خودشان خوراکی قرار میدهند، اگر در منزل هستید یا در کتابخانه، فرقی ندارد، در زمان مطالعه به میوه و خوراکی نه بگویید! ولی از مایعات خنک مثل شربت، آبمیوه و یا حتی آب استفاده کنید. خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام مطالعه است و نوشیدن مایعات خنک آب از دست رفته بدن و سلولهای مغزی را در حین مطالعه جبران میکنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند

  6.به خودتان جایزه بدهید

  درس ها و مباحث را به صورت عمیق بخوانید و هرکجا احساس کردید که درسی را به صورت کامل فرا گرفتید به خود جایزه بدهید! برای غذا خوردن با یک دوست به بیرون بروید یا یک فیلم کوتاه تماشا کنید ولی این کار را بعد از اتمام پروسه مطالعه انجام دهید، تا هنگامی که برای درس بعدی بر میگردید ذهن آرام و آماده ای داشته باشید

  7.کمک کنید، کمک بخواهید و خجالت نکشید

  بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید. اگر در مبحثی احساس میکنید قوی هستید به دیگران کمک کنید. یکی از مزیت های کتابخانه این است که معمولا دارای جو صمیمی است و میتوانید از کمک دیگران استفاده کنید

  منابع

  جمع آوری شده توسط وب سایت دبیرستان خوارزمی:kharazmi8.ir

  از

  عصر علم:asreelm.com

   


  حديث و تفكر

  حديث تدبر در قرآن
  حديث موضوعي آيه قرآن

   

  آدرس ما

   

   

   

   

   

   

   

  آدرس : نارمك- ميدان شقايق-خيابان كياشمشكي- دبيرستان خوارزمي
  تلفن : 77911740-77902924-09019700560
  خط پيامك : 09019700560
  رايانامه : eschool@kharazmi8.ir